Vstup do hry

07.10.2003 - Obrovske prekvapenie v playoff slov. 3B.ligy

Do finále play off slovenskej 3B.ligy sa proti nováčikovi Raumschiff Enterprise, ktorý skončil v základnej časti na 7.mieste postavil líder ligy Nitra. Každý očakával, že sa finále stane jednoznačnou záležitosťou lídra základnej časti, ktorý predchádzajúcimi kolami play off prešiel ako nôž maslom. Realita je však iná. Všetkými podceňovaný outsider si počína nadmieru suverénne a mužstvu z Nitry v doterajších dvoch zápasoch nedovolil ani raz skórovať. A to je naozaj veľké prekvapenie. V prvom zápase sa od začiatku čakal obrovský nápor domácich. Ramschiff ako hostia však Nitru zaskočili mohutným tlakom hned od prvých sekúnd zápasu. Postupne však Nitra vyrovnala zápasa a celé dve tretiny to bol neľútostný boj o každý centimeter ľadu. Hoci pomer striel 20:29 v prospech Raumschiff by mal hovoriť o väčšej prevahe hráčov hostí, nebolo tomu tak. Vynikli najmä brankári oboch mužstiev, ktorí zneškodnili niekoľko gólom zaváňajúcich akcií na oboch stranách. Do tretej tretiny nastúpilo Raumschiff vo veľkom štýle, ale z úvodného tlaku nevyťažilo nič. Naopak, zobudilo sa mužstvo Nitry a na dlhých 8 minút nepustilo hostí z ich obranného pásma. Vynútilo si dokonca takmer 1,5-minútovú presilovku 5:3, na konci ktorej si však po exkluzívnej nahrávke Eugena Bondru a nádhernom brejku a sóle od obrannej modrej Samuel Váňa nádherným blafákom vychutnal domáceho brankára. Nitra sa ani nestačila spamätať z tohto gólu a Oto Ďuriš dostal pri návrate z trestnej lavice pas cez pol ihriska a takému skúsenému hráčovi nerobilo problém poslať puk ponad padajúceho brankára do pravého horného rohu nitrianskej brány. Diváci sa ešte nestihli spamatať z druhého gólu a Raumschiff o ďalších 35 sekúnd zvýšil na 3:0 po nádhernej spolupráci obrancov Martina Kolníka a Dezidera Bertu, keď druhý z nich nechytateľnou bombou od modrej takmer roztrhal sieť nitrianskej bránky. Tento moment Nitru definitívne položil na kolená a v záverečných 3 minútach sa nezmohla na žiadny pokus o zmenu stavu. 950 divákov vyprevádzalo po záverečnom hvizde rozhodcu svojich hráčov do kabím mohutným piskotom. Do druhého zápasu nastupovali domáci Raumschiff po prehre v priateľskom zápase so Suter´s Debils doslova nažhavení na dobrý hokej a v samotnom zápase ukázali, v čom je ich sila. Už len samotný pomer striel 60:16 v ich prospech dokazuje, že si z lídra základnej časti urobili doslova fackovacieho panáka. Čo však treba zlepšiť, je efektívnosť streľby, pretože z takého kvanta striel na bránku dosiahnuť len 6 gólov je predsa len vyslovene mrhaním síl. To, čo dokázali zahodiľ niektorí hráči Raumschiff, sa nevidí len tak často. Je síce pravdou, že množstvo striel a akcií zneškodnil svojimi bravúrnymi, niekedy až kúzelníckymi zákrokmi brankár hostí Henrich Bůřil, hráčom Raumschiff by sa však takéto niečo po postupe do 2.ligy mohlo škaredo vypomstiť. Veď vieme, že to dokážu. Spomeňme si na dvojzápas s HC Huricans, kedy zo 103 striel dosiahli 25 gólov, teda takmer 25% úspešnosť. Uvidíme, ako sa po prípadnom postupe do 2.ligy, ku ktorému im chýba už len jeden krôčik, popasujú s týmto problémom. Samotný zápas ale vynikal neuveriteľnou ľahkosťou na strane Raumschiff a neskutočným trápením na strane Nitry. Skóre otvoril už 98 sekúnd po úvodnom hvizde v poslednom čase už tradišný strelec Samuel Váňa po milimetrovej prihrávke pred bránu od Serváca Hrubého. Po góle nasledoval mohutný tlak domácich, ktorí doslova dobýjali bránku hostí, ale stroskotali buď na svojich vlastných chybách a nepresnostiach, alebo na vynikajúcom Bůřilovi. Až pár sekúnd pre prvou sirénou rozjásal domácich divákov nádherým tečom Bertovej strely Bohuslav Brček. V druhej tretine si zo zápasu urobil svoju exhibíciu krídelník tretieho útoku Ervín Mago. Už jeho prvý dotyk s pukom v tejto tretine znamenal gól a v priebehu tretiny dosiahol čistý hattrick. Svoj tretí gól dosiahol dokonca v oslabení, kedy vystihol krížnu prihrávku hostí a svoje sólo od obrannej modrej zakončil exportným blafákom pod brvno Bůřilovej brány. Celkovo druhá tretina v podaní hráčov Raumschiff pripomínala hru mačky s myšou a domáci pustili hostí z Nitry do svojej obrannej tretiny len pri troch vylúčeniach svojich hráčov a dovolili im vystreliť na svoju bránu len 5-krát za celú tretinu. V záverečnej tretine sa očakával tlak hostí v snahe aspoň o skorigovanie nepriaznivého stavu, ale opak bol pravdou. Raumschiff nastúpili v oslnivej forme a hostí doslova prišpendlili k ich bránke. V tejto časti hra pripomínala doslova kameňovanie hostí. V priebehu prvých desiatichminút vyslali domáci na bránu hostí neuveriteľných 17 striel. Bohužial bez gólového efektu. V druhej časti záverečnej tretiny domáci poľavili a dovolili aj hosťou ukázať niečo z ich hokejového umenia. Tí však nemastno-neslanými strelami len ťažko mohli ohroziť nerozchytaného Blanárika v domácej bránke. Záver zápasu sa dohrával v pokľudnom tempe a diváci záverečné 3 minúty odmeňovali za exhibíciu svojich hráčov neustávajúcim standing ovation. A hrdina zápasu Ervín Mago akoby chcel ešte v záverečných sekundách ukázať divákom, že májú prečo tlieskať, stiahol za súperovou bránkou na seba troch hosťujúcich hráčov a potom do rozhádzanej obrany poslal medzi kruhy nezištnú prihrávku Deziderovi Bertovi, ktorý už nemal problémy so zakončením. Zdrvených hráčov Nitry vyprevádzal frenetický potlesk divákov na adresu domácich hráčov. Raumschiffu ostáva teda dnes urobit posledný krôčik k postupu do 2.ligy. Horúca nitrianska pôda určite dá všetkým hráčom poriadne zabrať. Tešme sa spolu na tento zápas.

autor novinky : suter